Comuna Rîsca a avut parte luni, 2 mai, de un moment cu totul deosebit: dezvelirea bustului marelui erou naţional Avram Iancu, monument de bronz, realizat la iniţiativa şi sprijinul cunoscutului chirurg clujean Cornel Iancu, şi amplasat în centrul comunei, în apropierea primăriei şi a căminului cultural. Medicul a dorit ca prin acest gest să sublinieze legăturile pe care le are cu această comunitate şi să facă, totodată, un dar care să intre în memoria locului.
Mai multe informatii si articolul complet este disponibil pe pagina ziarului Faclia ( link )

Incă nu sunt comentarii

Adaugă un comentariu

Adresa ta de e-mail nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu (*).

Poți folosi aceste HTML tag-uri și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>